خصوصیات موی انسان

مو یک رشته پروتئینی است که از فولیکول های موجود در درمیس یا پوست بوجود می آید و رشد می کند. مو ، یکی از مشخصه های مشترک و بارز در همه پستانداران است. مهمترین تمرکز و علاقه در بخش مو ، به بخش رشد مو ، انواع مو و نحوه مراقبت از مو بر می گردد ، اما مو همچنین یک ماده بیولوژیکی است که اساسا، ترکیبی از پروتئین، مخصوصا کراتین است.

مو به عنوان یک رشته پروتئینی است که از طریق اپیدرمیس و از طریق فولیکول های موجود در عمق درمیس شروع به رشد می کند. مو می تواند در بیشتر نواحی بدن انسان رشد کند به جز کف دست ها و یا کف پاها ، اما مو در اکثر افراد ، در تعداد مکان های کمی قابل مشاهده هست و اغلب قسمت های رایجی از بدن هستند که بیشتر مورد اصلاح و آرایش قرار می گیرند.

 

مو به سه بخش تقسیم میشود :

1 – پیاز مو که یک برآمدگی و تورم است که در پایه مو قرار دارد و از لایه درمیس سرچشمه می گیرد.

2 – ریشه مو ، که آن قسمت از مو است که در زیر پوست قرار می گیرد.

3 – بدنه مو ، که آن قسمت از مو است که در بیرون و یا بالای پوست قرار دارد.

موی سر انسان ، با نرخ رشد 0.4 میلی متر در  هر روز رشد می کند (موی انسان با نرخ رشدی چهار برابر نرخ رشد ناخن در هر روز رشد می کند، ناخن انسان با نرخ رشد 0.1 میلی متر در روز رشد می کند.) این موضوع به طور عمومی قبول شده که ناراحتی و پریشانی، اغلب در کم کردن و یا کم شدن سرعت رشد مو ، یک عامل اثر گذار است.

 

شوره سر

به خاطر وجود سلول های مرده زیاد پوست سر ، شوره سر( (dandruff تشکیل می شود. شوره سر همچنین می تواند با قرار گرفتن مکرر پوست سر در معرض گرما و یا سرمای شدید ایجاد شود ، همانطور که می دانید، مردن و از بین رفتن سلول های پوست یک امر طبیعی و عادی است. اما ریختن و از بین رفتن سلول ها به میزان کم ، طبیعی است، اما بعضی از افراد یا به طور مزمن و یا در نتیجه یک اتفاق خاص ، مقدار ریزش سلول های مرده زیادی را تجربه می کنند که می تواند با سرخ شدن و حساسیت پوست نیز همراه شود.

 

بافت مو

اغلب تحت عنوان های ، صاف، متوسط ، درشت یا ضخیم ، سیمی یا فر دار، بسته به قطر مو به کار برده می شوند. از بین این چهار نوع بافت مو می تواند همچنین ، باریک ، متوسط و ضخیم بوده و یا صاف ، موج دار و یا فر باشد. حالت دهنده های مو ، مثل سشوار یا اتو مو می توانند حتی بافت مو را تغییر دهند ، مو می تواند سالم ، نرمال ، چرب ، خشک ، آسیب دیده و یا ترکیبی از این حالت ها باشد.

موی فر ، در مقایسه با موی صاف، دارای یک ساختار بیولوژیکی متفاوت است ، و معمولا نسبت به موی صاف ، خیلی خشک تر است ، زیرا چربی ترشح شده به بدنه مو (hair shaft  ) توسط غدد چربی در موهای صاف می تواند به راحتی از روی بدنه مو حرکت کند. افرادی که دارای موی خیلی فر هستند ممکن است متوجه این موضوع باشند که موی آنها اغلب خشک است.

 

موی خاکستری

دلیل رشد موی خاکستری در افراد مسن تر، تشکیل توده ای از هیدروژن پروکسید به خاطر بازتولید و از بین رفتن مکرر فولیکول مو در طی سالیان است. موی خاکستری یک از ویژگی های  پیری طبیعی است. سنی که این پدیده در افراد مختلف اتفاق می افتد، متفاوت است اما عموما افرادی با سن 75 سال و بالاتر دارای موی خاکستری هستند و عموما، موی مردان در مقایسه با موی زنان زود تر خاکستری می شود. موی سرخ یا قرمز ، در اثر پیری معمولا خاکستری نمی شود و به جای خاکستری شدن ، شنی رنگ شده و بعد از آن به مرور سفید می شود.

 

از دست رفتن مو

داروهایی که در درمان سرطان و شیمی درمانی مورد استفاده قرار میگیرند ، می توانند به طور موقت ولی مکرر منجر به ریزش موی سر شود. و این از ریزش مو بیشتر در قسمت های سر و ابروها قابل مشاهده است. زیرا این داروها نه تنها سلول های سرطانی بلکه همه سلول های در حال رشد را می کشند. مریضی ها یا درد های دیگر می توانند به طور موقت یا حتی دائم باعث از دست رفتن موی بدن شوند ، یا به طور کامل یا به طور موضعی. افرادی که دارای بیماری  پر کاری تیروئید و یا کم کاری تیروئید هستند نیز می توانند تا زمانی که میزان و سطح هرمونهای آنها تنظیم نشده، ریزش مو را تجربه کنند.

 

کچلی

کچلی وضعیتی است که فقدان یا کمی مو در قسمتی که مو اغلب رشد می کند دیده می شود. مخصوصا بر روی سر. رایج ترین شکل کچلی،  شرایطی است که در آن نازک شدن مو بسیار سریع و با پیشرفت زیاد صورت می گیرد که به آن آلوپسی آندروژنیک گفته می شود. مقدار و شکل کچلی می توانند دارای تفاوت های زیادی باشد و در مردان و زنان متفاوت باشد. آلوپسی آندروژنیک را گاهی آلوپسی آندروژنتیک می گویند .

محصولات اورجینال و اصل بای فاما را از ما تهیه کنید.رنگ مو بای فاما اصل و اورجینال را از تنها نمایندگی انحصاری محصولات بای فاما خریداری کنید.
برای خرید محصولات بای فاما ایتالیا و رنگ مو بای فاما می توانید از راه های ارتباطی زیر با ما در ارتباط باشید :

شماره تماس:

۰۲۱۶۶۵۲۵۴۹۷

۰۲۱۶۶۵۳۲۱۳۸

۰۲۱۶۶۵۲۴۳۷۱

پیج اینستاگرام :

instagram.com/byfamaco

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.